STRATEGIA...
PRODUKTY OSZCZĘDNOŚCIOWE
Ubezpieczenie na dożycie z zagwarantowaną wysokością minimalnej wypłaty - czyli bogato rozbudowany program oszczędnościowy, jako prywatne zabezpieczenie godnego standardu życia w wieku emerytalnym. Bazuje na pewności, nie na nadziei, gdyż wszelkie ryzyka inwestycyjne zostają przeniesione z klienta na towarzystwo ubezpieczeniowe - co jest bardzo istotną zaletą produktu, szczególnie w okresach kryzysów gospodarczych. Niezbędne uzupełnienia dobrego programu oszczędnościowego to renta w przypadku niezdolności do pracy oraz przynajmniej dwie wysokie wypłaty w przypadku śmierci (pierwsza jako pomoc natychmiastowa dla pozostałego przy życiu partnera oraz druga jako jego przyszłe zabezpieczenie emerytalne).

Zabezpieczenie finansowe dziecka - w momencie jego przyszłego wkroczenia w samodzielne, dorosłe życie (studia, pierwsze mieszkanie, małżeństwo itp.). Produkt powinien być również oparty o gwarancję minimalnej wypłaty (ryzyko inwestycyjne po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego), co zapewnia mu niezachwianą odporność antykryzysową. Doskonałym źródłem finansowania może być w tym przypadku zasiłek rodzinny, czyli pieniądze przeznaczone od państwa właśnie dla dziecka - nawet w razie bezrobocia. Zapewnienie przyszłości dziecka to tradycyjny i niekwestionowany obowiązek rodziców.

Polisa inwestycyjna - czyli produkt oszczędnościowy na bazie ubezpieczenia na dożycie, oczywiście z zagwarantowaną minimalną wypłatą. Może być zawierana na nieco krótszy czas (np. na 15 lat), niż typowa polisa emerytalna, gdyż może służyć także innemu celowi, niż tylko prywatne zabezpieczenie emerytalne. Koncentruje się wyłącznie na budowie jak największego kapitału, dlatego nie posiada żadnych dodatkowych zabezpieczeń, a świadczenie w przypadku śmierci powinno zostać zredukowane co najmniej 100-krotnie. Polisa wykorzystuje stabilność finansową instytucji ubezpieczeniowych (która jest prawdopodobnie większa, niż bankowych) oraz istotne korzyści podatkowe związane z dziedziną ubezpieczeń.

Polisa z funduszem inwestycyjnym - jako kolejny, wyrafinowany produkt oszczędnościowy. Interesująca przede wszystkim dla osób, które np. w ostrożnym oparciu o giełdę (wyważone ryzyko w ramach zdrowego rozsądku i przemyślana dywersyfikacja lokat) oczekują większych zysków od zainwestowanego kapitału. Szczególnie wysokie szanse pojawiają się na to w kryzysie gospodarczym, kiedy to można bardzo tanio - czy też wręcz okazyjnie - nabywać dobrze rokujące jednostki uczestnictwa. Dla zwiększenia bezpieczeństwa kapitał należy koniecznie lokować okresowo (np. w cyklach rocznych), by ewentualne chwilowe spadki posiadanych walorów móc zrekompensować sobie jeszcze niższym kursem ich nabycia w następnym okresie. Moment wypłaty nie jest z góry określony, by można było jej dokonać "na górce".

Otwarty Fundusz Emerytalny - nie jest to ubezpieczenie inwestycyjne, ale nieco zbliżona do niego forma, kontrolowana przez państwo. OFE inwestuje część składki pobranej przez ZUS i z pewnością nie rozwiązuje jeszcze problemu potężnej luki emerytalnej, lecz tylko trochę go łagodzi. Prawo zezwala raz na dwa lata zmienić OFE bez żadnych opłat i strat, z czego chętnie korzystają tzw. "aktywni gracze finansowi", bacznie obserwujący rynek. W przeciwieństwie do postawy biernej, dzięki takim działaniom często można osiągnąć lepszy efekt finalny. Jaki OFE wybrać ? Wszystkie działają prawie identycznie (precyzyjna ustawa i nadzór urzędowy), ale większe są na ogół mniej elastyczne i miewają większe problemy z zarządzaniem zbyt wielkimi środkami. Każda większa transakcja większego OFE może spowodować niekorzystne dla niego (i w konsekwencji dla jego klientów) wahania rynkowe. Z kolei mniejsze OFE mają mniejsze obroty, mniejsze zyski i automatycznie mniej środków na pozyskanie najlepszych na rynku specjalistów od lokat i inwestycji. Najtrafniejszym wyborem wydają się więc średnie OFE...
Powrót...

Panel Doradcy Finansowego
Obszar działania
Kontakt
Centrala:
Polski Instytut Finansowy Sp. z o. o.
Plac Kościelny 4
63-000 Środa Wielkopolska
Tel.: + 48 501 596 596
E-mail: centrala@pif.eu.com